تابلو برقی جرثقیل و لوازم

تابلو برق جرثقیل سقفی

تابلو برق مثل قلب و جریان برق رسانی مثل رگ برای جرثقیل سقفی حیاتی و مهم هستند. پس تابلو برق جرثقیل سقفی می تواند پر اهمیت ترین قسمت جرثقیل نامگذاری شود، البته تابلو برق شامل مجموعه ای از قطعات برقی جرثقیل سقفی و تجهیزات ضد انفجار جرثقیل می‌باشد که سیستم الکتریکی جرثقیل سقفی را داخل یک محفظه از جنس فلز مثل یک جعبه نگهداری میکند و برق را به کلیه نقاط الکتریکی هدایت می کند. تابلو برق جرثقیل سقفی معمولا توسط یک برقکار با تجربه و حرفه ای ساخته می شود زیرا خیلی حساس و پیچیده است و تنها توسط افراد حرفه ای در عرصه ی الکترونیک صنعتی قابل تولید است. معمولا جرثقیل ها حاوی تابلو برق سه فاز صنعتی می‌باشند.

کاربرد تابلو برق جرثقیل سقفی

تابلو برق جرثقیل سقفی بر اساس نوع عملکرد در فضا های گوناگون نصب و مورد بهره برداری قرار داده می شوند. یکی از موارد اصلی کاربرد تابلو برق در هدایت و کنترل کابل های برق جرثقیل سقفی است. تابلو برق ها وظیفه کنترل و حفاظت موتور های AC را انجام می‌دهند.

این تابلوها اغلب شامل درایوها، مدارهای فرمان کنتاکتوری و مدارهای اندازه گیری موتورمی‌باشند. ین قطعات وابسته به نوع عملکرد تابلو برق جرثقیل سقفی می تواند بسیار متفاوت باشند. استفاده از تابلوهای برق در مکان های صنعتی و سوله ها به دلیل ایمنی بالا می تواند از بروز حوادث متفاوت نیز جلوگیری کند. تابلوهای برق را می توان با PLC برای حالت کار اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک مجهز کرد.

انواع تابلو برق جرثقیل سقفی

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ به دو دستۀ زیر تقسیم بندی می شوند:

تابلو فشار متوسط (MV)

اصولا در سطح ولتاژ ۱ تا ۳۶ کیلو ولت قرار دارند و به صورت چند سلولی مونتاژ می شوند.

تابلو فشار ضعیف (LV)

مقدار ولتاژ تابلوهای فشار ضعیف در جریان متناوب از 1000V و فرکانس 1000HZ و در جریان های مستقیم ولتاژ از 1500V بیشتر نمی شود.

مشخصات تابلو برق جرثقیل سقفی

کنتاکتورهای استاندارد
ترانس ایزوله
کنترل فاز
اینورتر (درایو) برای کنترل سرعت موتورها
رله های حفاظتی
فیوز محافظ
کلید اضطراری
کلید اصلی روشن و خاموش می شود
جعبه فلزی با رنگ کوره ای
سیستم خنک کننده داخل جعبه تابلو برق، فن تابلو برق صنعتی جرثقیل
روشنایی تابلو مهتابی

تماس تلفنی