جرثقیل سقفی

جرثقیل ها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند که جرثقیل سقفی یکی از گروه های کاربردی و بسیار مهم آن ها محسوب می شود. به واقع یکی از مهمترین دستاورد های بشر را می توان طراحی و تولید جرثقیل دانست. در واقع اگر کمی دقیق تر به اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که جرثقیل مهمترین ابزار انسان امروزی برای پیشرفت است. جرثقیل انسان را قادر می کند تا اجسامی را جا به جا کند که چند صد تن وزن دارد. اتفاقی که بدون علم و تکنولوژی جرثقیل عملا ممکن نبود و نیست. امروزه به هر صنعتی که نگاه کنیم می توانیم آشکار یا نهان رد پای انواع جرثقیل ها را می توانیم ببینیم. در کارگاه های کوچک صنعتی از انواع جرثقیل های دستی زنجیری و … استفاده می شود و در گارگاه ها و کارخانجات بزرگ صنعتی می توان انواع جرثقیل های دروازه ای، جرثقیل سقفی و …. را مشاهده کرد. این ها همه نشان می دهد که انسان امروزی تا چه اندازه به جرثقیل محتاج است.
امروزه به هر صنعتی که نگاه کنیم می توانیم آشکار یا نهان رد پای انواع جرثقیل ها را می توانیم ببینیم. در کارگاه های کوچک صنعتی از انواع جرثقیل های دستی زنجیری و … استفاده می شود و در گارگاه ها و کارخانجات بزرگ صنعتی می توان انواع جرثقیل های دروازه ای، جرثقیل سقفی و …. را مشاهده کرد. این ها همه نشان می دهد که انسان امروزی تا چه اندازه به جرثقیل محتاج است. در واقع شما اگر بخواهید سراغ هر صنعتی بروید یا فعالیت صنعتی را شروع کنید احتمالا خواسته یا ناخواسته محتاج جرثقیل خواهید بود. این واقعیتی است که دنیای امروز انسان ها را تشکیل داده است. از طرف دیگر این نیاز بالا باعث شده است تولیدکنندگان و برندهای مختلف در سراسر جهان دست به طراحی و تولید انواع جرثقیل های مختلف بزنند. اما شاید برای شما جالب باشد بدانید که اساسا تکنولوژی طراحی و ساخت این وسایل غالبا غول پیکر تنها در اختیار چند کشور جهان است.

انواع جرثقیل برقی سقفی

جرثقیل سقفی را بسیاری از افراد با نام های دیگری نظیر جرثقیل پل می شناسند. این جرثقیل در محیط های صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل سقفی تشکیل شده از یک باند فرودگاه موازی که دارای یک پل به عنوان پوشاننده شکاف ها مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل پل به کمک تجهیزات نام برده شده بلند کردن اجسام را انجام خواهد داد که این کار را در امتداد همان باند به طور موازی توسط پل تعبیه شده در آن انجام می گردد. به طور کلی می توان جرثقیل سقفی را به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم کرد. هرکدام ویژگی خاص خود رادارند که برای خرید جرثقیل سقفی می تواند حائزاهمیت باشد.

*جرثقیل سقفی برقی تک پل:برای خرید جرثقیل سقفی برقی تک پل باید بدانیم که این نوع جرثقیل از قابلیت و کارایی بالای برخوردار بوده به این دلیل که قادر است در دو جهت طولی و عرضی، حمل و جابجایی بار داشته باشد و این سبب شده که از قابلیت بالای در مکان های مثل سالن ها برای جابجایی بار استفاده شود . این نوع جرثقیل با پوشش دادن کل محوطه از کارایی بالای برخوردار بوده . لازم به ذکر است که جرثقیل سقفی تک پل در دو حالت رونشین و آویز موجود می باشند که در نوع رونشین بر روی ریل نصب می شود و این قابلیت را دارد که در که بر روی ریل حرکت کند و در نوع آویز ، جرثقیل به حالت آویز بوده که جرثقیل در زیر ریل تیری آویزان بوده و حرکت می کند.

خرید جرثقیل سقفی برقی تک پل جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی
*جرثقیل سقی برقی دوپل: از مزایای مهم برای خرید جرثقیل برقی سقفی دوپل این است که بهره برداری از این نوع جرثقیل بیشتر بوده به این دلیل که از سرعت و قدرت بیشتری برخوردار بوده و توانایی بیشتری در برابر فشار بار را دارد. از نقطه قوت های جرثقیل سقفی برقی دوپل سازگاری با هر نوع محیطی بوده و ایمنی در کار را بیشتر در این نوع جرثقیل می بینیم. و از طراحی های مختلفی برخوردار بوده که در دهانه های مختلفی ساخت شده اند.

اجزای جرثقیل سقفی

اما بیایید کمی دقیق تر و فنی تر به جرثقیل سقفی نگاه کنیم. مهمترین جز جرثقیل سقفی و هر جرثقیل دیگر وینچ آن است. وینچ وسیله ای است که توان لازم برای جا به جایی اجسام را تولید می کند. در واقع این که شما می بینید یک جرثقیل در مدل های مختلف می تواند اجسامی چند صد تنی را جا به جا کند همه و همه به تکنولوژی ساخت وینچ آن باز می گردد. وینچ از سه جز اساسی موتور، گیربکس و درام ساخته شده است. بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم. وینچ نیرویی را که ما به آن می دهیم به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و گیربکس بر اساس نیاز کاربر این نیرو را تعدیل و به درام منتقل می نمایند. درام نیز با تبدیل نیروی دریافتی به نیروی محرکه عملا باعث جا به جایی بار می شود. حال نیروی ورودی می تواند برقی، بنزینی، هیدرولیکی و … باشد. در واقع این بیشتر به کارخانه تولید کننده و البته نیاز شما بستگی دارد. اما این تمام ماجرا نیست. نیروی وارد شده به وینچ باید به نوعی مهار شود در انواع جرثقیل سقفی ترولی یا کالسکه به کمک پل ها وظیفه دریافت و خنثی کردن این نیرو را برعهده دارند. این پل ها و ترولی مذکور باید بتواند حداکثر نیروی تعریف شده را بدون خمش یا شکستگی تحمل و خنثی کنند. چهار حرکت بالا و پایین جرثقیل به کمک وینچ و ترولی انجام می پذیرد. اما حرکت شمال و جنوب جرثقیل توسط راهبر یا کلگی انجام می شود که عبارتست از سازه مکانیکی که بصورت باکس از ورق ST37 یا مقاطع استاندارد نظیر ناودانی یا تیر ساخته شده و توسط فلنج در جانب، به فلنج پل کوپل می شود. راهبر( یا همان کله گی) ممکن است در ابتدا و انتهای خود مجهز به جعبه چرخ محرک و متحرک باشد، و یا چرخ ها داخل خود باکس کله گی قرار گیرد. طول باکس کله گی تابع دهانه جرثقیل بوده و طراحی و ساخت آن مطابق استاندارد DIN15018 صورت می پذیرد.
حال تصور کنید که کیفیت ساخت جرثقیل به اندازه ای مناسب نباشد که بتواند این نیرو را تحمل کند. تصور فاجعه ای که می تواند رخ دهد به خوبی نشان می دهد تکنولوژی ساخت این نوع جرثقیل ها تا چه اندازه سخت و پیچیده است. از این رو تنها چند کشور اروپایی، آمریکایی و البته آسیایی موفق به طراحی و ساخت این نوع وسایل می شوند. سایر کشورها و برندهای متفرقه نیز یا به عنوان مونتاژ کننده در این بازار حضور دارند و یا در حال دزدی و کپی برداری از این تکنولوژی هستند

تماس تلفنی