جرثقیل سقفی تک پل آویز

جرثقیل سقفی تک پل آویز

قبل از این که بخواهیم با ویژگی های جرثقیل سقفی تک پل آشنا شویم، بهتر است ابتدا به صورت کلی با این جرثقیل کاربردی آشنا شویم
این جرثقیل از خانواده جرثقیل های سقفی محسوب می شود. برادر بزرگ تر این جرثقیل را می توان جرثقیل سقفی دو پل بدانیم. بنابراین از نظر طراحی کلی و ساختار شباهت های زیادی بین این دو گروه از جرثقیل ها وجود دارد. به عبارت ساده تر جرثقیل سقفی تک پل مانند انوع دو پل از سه بخش اصلی وینچ بالابر زنجیری به همراه ترولی آویز برای حرکت چپ و راست و بالا و پایین، راهبر طولی یا کلگی برای حرکت طولی ساخته شده است. البته در جزئیات طراحی مسلما دو پل دارای پیچیدگی های خاص خودش است و همین پیچیدگی ها باعث شده است که عملا دو پل از نوع تک پل گران تر باشد.
در واقع یکی از مهمترین مزایای استفاده از جرثقیل سقفی تک پل نسبت به انواع دو پل این است که این نوع جرثقیل دارای طراحی سبکتر و ارزان تر هستند و مراحل ساخت و نصب ساده تری دارند. اما به طبع همین موضوع باعث ایجاد یک سری تفاوت ها میان جرثقیل سقفی تک پل و دو پل می شود. در واقع شما به واسطه جرثقیل سقفی تک پل قادر خواهید بود که بارهایی با تناژ حداکثر 20 تن را جا به جا کنید اما در جرثقیل سقفی دو پل عملا این محدودیت وجود نداشت.
اما فارغ از این مسئله سبک طراحی و عدم نیاز به کارگاه هایی با دهانه عریض و یا با سقفی بلند تر از حالت عادی باعث شده است بسیاری از صنایع مختلف متوسط و کوچک از این جرثقیل سقفی تک پل استفاده کنند.

جرثقیل های آویز معلق معمولا بصورت تک پل و در ظرفیت های کم ساخته می شوند. خاص ترین نوع این جرثقیل ها، در صنایع هواپیما سازی استفاده می شوند. جرثقیل سقفی آویز به لحاظ ساختاری معمولا به صورت یک پل ساخته شده از ورق فولادی و یا تیرآهن استاندارد طراحی و ساخته می شود. جرثقیل های سقفی آویز به صورت آویز در زیر تیرهای حمال حرکت می کند.
این جرثقیل ها بیشترین عرض سالن را پوشش داده و در سالنهایی که ستون های فلزی ندارند نیز قابل نصب و بهره برداری است. این جرثقیل ها در محل هایی استفاده می شوند که بارگذاری برروی ستون های سالن مقدور نباشد. تیرهای حمال سالن در سقف نصب شده و جرثقیل بصورت آویززیر این تیرها حرکت می کنند. جرثقیل سقفی تک پل آویز بیشترین دسترسی قلاب به کناره های سالن را میسر میسازد.
این نوع جرثقیل سقفی مشابه با نوع رونشین است اما یک تفاوت مهم این دو نوع را از یک دیگر متمایز می کند؛ در نوع جرثقیل سقفی تک پل آویز، جرثقیل از زیر تیر حمال آویز شده و روی لبه بال پایین تیرها حرکت می کند. ظرفیت این نوع جرثقیل سقفی زیر تن است و در محیط‌های مناسب خود میتوان بالاترین بهره را از آن برد. یکی از برتری های جرثقیل سقفی تک پل آویز این است که شما می توانید در محیط هایی که امکان نصب تیرهای حمال و یا ستون را ندارید از این نوع جرثقیل استفاده را داشته باشید.

تماس تلفنی